16-17.X.2017 Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafii p.w. Matki Odkupiciela Wielgolas Brzeziński „ Zróbmy wszystko, cokolwiek nam powie”

 

Największym skarbem Jasnej Góry jest Cudowny Wizerunek Matki Bożej. Dzięki niemu Jasna Góra stała się w XV w. jednym z największych Sanktuariów Maryjnych w Polsce.

Najstarszy opis wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej podaje Jan Długosz w Liber Beneficiorum: „ Obraz Maryi Najchwalebniejszej Dziewicy i Pani, Królowej świata i Królowej naszej (…) wykonany dziwnym i rzadkim sposobem malowania (…) o przeładnym wyrazie twarzy, która spoglądających przenika szczególną pobożnością – jakbyś na żywą patrzył”.

Malowidło zalicza się do typu przedstawień określonego mianem Hodegetrii. Nazwa ta oznacza „ Tę, która prowadzi”. Ukazuje Maryję jako Matkę Boga, ale też Matkę każdego człowieka. Wyobraża Maryję tronującą z Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu. Dzieciątko Jezus wskazuje rączką na Matkę Bożą i jakby odwdzięczając się za słowa, które Ona powiedziała w Kanie Galilejskiej: „ Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie”, mówi do nas dzisiaj: „ zróbcie wszystko cokolwiek Ona wam powie”. ( Maryja mówi do nas w swych objawieniach przez cały wiek dziewiętnasty i dwudziesty, aż do tej pory). Matka Boża zaś wskazuje ręką na swoje Serce jakby chciała powiedzieć: „ Wtedy moje Niepokalane Serce zatriumfuje”. W Fatimie w 1917 roku Maryja wezwała całą ludzkość do poświęcenia się Jej Niepokalanemu Sercu.

Matka Najświętsza, przybywając na nasze ziemie w znaku Swego Obrazu, stała się Gwiazdą Przewodnią i natchnieniem Polaków, Bramą którą wchodzimy, aby spotkać się z Chrystusem. Jej przenikliwe, a zarazem łagodne spojrzenie kruszy zatwardziałych, podnosi powalonych przez cierpienie, uzdrawia chorych na duszy i na ciele, umacnia słabych, daje siły do wytrwania w przeciwnościach, pobudza do męstwa w walce o Królestwo Boże.

 

Nawiedzenie Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w diecezji to czas, w którym wierni mogą złożyć swoje życie – troski i radości – przed łaskawym Obliczem Matki i Królowej oraz nabrać sił do pracy nad sobą. Nawiedzenie ma dopełnić dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu,  pomóc w dobrym przeżyciu 100-lecia objawień fatimskich oraz 25 rocznicy utworzenia Diecezji Warszawsko-Praskiej. Jest także czasem przeżywania jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 60-lecia rozpoczęcia nawiedzenia kopii Obrazu Jasnogórskiego.

 

Przez Nawiedzenie Obrazu ma się dokonać rzeczywiste spotkanie Maryi z całą rodziną diecezjalną. Owocem tego spotkania powinien być wzrost wiary, odrodzenie religijno–moralne, umocnienie więzi duchowej z Kościołem, rozbudzenie ducha i aktywności apostolskiej wśród wiernych. Nawiedzenie to także okazja do osobistego i wspólnotowego  wyznania Chrystusa przed ludźmi, manifestacji wiary w Boga, do ukazania jedności Kościoła i oddania szczególnej czci Najświętszej Maryi Pannie jako Matce Chrystusa i Kościoła, Królowej Polski i Pani Jasnogórskiej.

 

Nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego w Diecezji Warszawsko-Praskiej odbywa się pod hasłem: Zróbmy wszystko, cokolwiek nam powie.

Hasło to uwydatnia i wyznacza szczegółowy cel i sposób przeżycia Nawiedzenia Obrazu Maryjnego, którego specyfiką jest nowa ewangelizacja.

 

Realizacja tego hasła powinna się dokonać poprzez:

  • Przepowiadanie i słuchanie Słowa Bożego w kościele,
  • Nawrócenie przez spotkanie z Bożym Miłosierdziem w sakramencie pokuty,
  • Odnowienie i gorliwe uczestnictwo w liturgii,
  • Przekazywanie i przyswajanie prawd wiary i zasad moralnych na katechezie,
  • Podawanie i poznawanie prawd religijnych i zasad chrześcijańskich w domu rodzinnym,
  • Nauczanie i praktykowanie żywej wiary i ducha ewangelicznego w życiu osobistym i rodzinnym, środowiskowym i parafialno-społecznym,
  • Wdzięczność całego Kościoła Warszawsko-Praskiego wobec Chrystusa i Maryi za roztaczanie opieki nad całą diecezją przez 25 lat jej istnienia.

 

 Owoce Nawiedzenia

  • Wzrost wiary,
  • Pogłębienie prawdziwej pobożności maryjnej,
  • Gorliwsze życie sakramentalne w parafiach,
  • Uwrażliwienie sumień na przykazania Boże i kościelne,
  • Realizowanie ślubów małżeńskich i umocnienie miłości rodzinnej,
  • Większa wrażliwość na sprawy społeczne,
  • Włączenie w dzieło nowej ewangelizacji,
  • Założenie w parafii „ Księgi Nawiedzenia”, w której wierni mogą wpisywać prośby do Matki Bożej Częstochowskiej oraz dziękować za otrzymane łaski,
  • Umieszczenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w kościele parafialnym,
  • Pojawienie się Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w każdym domu.